İftar Duası

Bu yazımızda sizler için bir araya derlediğimiz İftar Duası bölümüne hoş geldiniz. Birbirinden Güzel ve Etkileyici İftar Dualarını keyifle okumanızı dileriz.

31.03.2022
2.323
İftar Duası

Bu yazımızda sizler için bir araya derlediğimiz İftar Duası bölümüne hoş geldiniz. Birbirinden Güzel ve Etkileyici İftar Dualarını keyifle okumanızı dileriz.

Sayfa İçeriği: İftar Duası, Kısa İftar Duası, En Güzel İftar Duası, Anlamlı İftar Duası, Özlü İftar Duası, Etkileyici İftar Duası, En İyi İftar Duası, Resimli İftar Duası

İçindekiler

İftar Duası

İftar Duası Nasıl Yapılır

“Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme’l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.”

İftar Duası Anlamı

“Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”

Yemekten Sonra Okunacak Dua

Okunuşu: Elhamdülillahillezî et amenâ ve sekenâ ve cealenâ minel müslimin

Anlamı: Açlığımızı ve susuzluğumuzu gideren ve bizi Müslüman kılan Allah’a hamdolsun.

En Güzel İftar Duaları

İslam dininin farzlarından olmazsa olmazlarından biri de oruç tutmaktır. Allah’ın emriyle yılın bir ayı olan Ramazan ayını oruçlu geçirmekteyiz. Oruç imsak vaktiyle başlar iftar vaktinin girmesiyle de sona erer ve Müslümanlar için farz olan bir ibadettir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır: Üç kimsenin duası ret olunmaz. İftar sırasında oruçlunun duası, adil hükümdarın duası, mazlumun duası. Allah Teâla bu duaları semaya yükseltir, gökyüzünün kapılarını açar ve izzet ve cemalime yemin olsun ki, bir süre sonra da olsa, sana yardım edeceğim diye yemin eder.

Orucun ehemmiyeti biz Müslümanlar için oldukça fazladır. Biz bu sayfamızda sizler için iftar dualarından güzel örnekler hazırlamaya çalıştık.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (Sav) İftar Duası


Muaz ibni Zühre Radiyallahu Anh Beyan ediyor: Bana bildirildi ki, Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem İftar ettiği zaman şu duayı okurdu.

Arapçası: Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.

Anlamı: Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum. (Ebu Davud, Savm: 22)

Mervan ibni Salim, ibni ömer Radiyallahu Anhümadan naklediyor:

Sallallahu Aleyhi Vesellem Resulullah Efendimiz, orucunu açınca şöyle derdi.

Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallah Teala’ ya sevap kesinleşti. Cenabı Allah bütün dualarımızı kabul etsin.

İftar Duası 1

Arapçası: Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü.

Anlamı: Allah’ım senin rızan için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açıyorum.

İftar Duası 2

Arapçası: Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ni hamdike tekabbel mini, inneke entes semiul alim.

Anlamı: Allah’ım! Senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla orucumu açtım. Ancak sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tespih ederim. Allah’ım benden kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.

Televizyonda Dinlediğimiz İftar Duası


Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, Sana inandım, Sana güvendim, Senin rızkınla orucumu açtım, hamdolsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete. Ey bağışlaması bol Rabbim! Beni, ailemi, milletimi, devletimi ve bütün inananları koru, rahmetini ve yardımını esirgeme üzerimizden, bizlere yaşama sevinci ver. Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver, Senin her şeye gücün yeter. Âmin.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
YORUMLAR
  1. cüneyt dedi ki:

    Yaşadığın kötü günler, yaşamış olduğun iyi günleri fark etmeni sağlar.

  2. Oruç Reis dedi ki:

    Gücün yanına samimiyet koydunuz mu ortaya her zaman güzel şey çıkar.

  3. chatlak dedi ki:

    Çok seviyorum ama uzak durmak zorundayım. Bu zorunluluk canımı acıtıyor..