Ramazan Duası - İftar Duası - Güzel Sözler

Ramazan Duası

Bu yazımızda sizler için bir araya derlediğimiz Ramazan Duası bölümüne hoş geldiniz. Birbirinden Güzel ve Etkileyici Ramazan Dualarını keyifle okumanızı dileriz

31.03.2022
3.028
Ramazan Duası

Bu yazımızda sizler için bir araya derlediğimiz Ramazan Duası bölümüne hoş geldiniz. Birbirinden Güzel ve Etkileyici Ramazan Dualarını keyifle okumanızı dileriz

Sayfa İçeriği: Ramazan Duası, Kısa Ramazan Duası, En Güzel Ramazan Duası, Anlamlı Ramazan Duası, Özlü Ramazan Duası, Etkileyici Ramazan Duası, Efsane Ramazan Duası, Resimli Ramazan Duası

İçindekiler

Ramazan Ayında Nasıl Dua Etmeli?

Ramazan Ayında Nasıl Dua Etmeli?
Ramazan Ayında Nasıl Dua Etmeli?

Peygamberimiz her halinde, hareketinde ve her anında dua eder, bizim de dua etmemizi buyururdu. Çünkü dua, onu Rabbine yakınlaştıran bir araçtı. Ramazan ayı girince Peygamberimiz dualarını daha da arttırırdı. “Oruçlunun iftar vaktindeki duası reddedilmez” müjdesini verirdi.

Allah’ın Resulü Peygamber Efendimiz, “Ya Rabbi, her şeyi kuşatan rahmetinin hakkı için beni affet, beni bağışla” diye dualarda bulunurdu. Özellikle mübarek Ramazan ayı gecelerinde Allah-u Teâlâ’ ın rahmeti boldur coşar ve taşar, Ramazan bir dua denizi olur Ramazan ayının girmesi ile birlikte Yüce Allah kullarını dua etmeye davet eder, yapılacak bütün duaları kabul edeceğini buyururdu. Peygamber Efendimizin dile getirdiği gibi: “Ramazan- Şerif’in ilk gecesinde Cennet kapıları ardına kadar açılır ve her gece sabaha kadar bir çağırıcı seslenir:

“Günahlarının affedilmesi için bağışlanmak isteyen yok mu? Tövbe eden yok mu? Allah tövbesini kabul buyursun. “Dua eden yok mu? Cevap verilsin. “Kendisi için bir şey isteyen yok mu? İsteği hemen yerine getirilsin.”

Oruç tutan her ümmeti, duası Allah katında asla reddedilmeyecek üç kişi arasında olduğunu bildiren ve sayan Sevgili Peygamber Efendimiz ümmetine şu uyarılarda bulunurdu: “Üç kişinin duası asla geri çevrilmez: Adalet üzere hüküm veren hâkimin, İftar edinceye kadar oruç tutanın ümmetin ve zulme, haksızlığa uğrayan mazlumun” şeklinde buyurmuştur.

Bilindiği üzere Ramazan ayı duaların makbul ve kabul olacağı, karşılık verileceği özel, müstesna ve kıymetli bir aydır. Oruçlu ağzın duası her zaman makbuldür. Hadis-i şerif bu müjdeyi dile getirir:

“Her oruç tutan kulun iftar vaktinde kabul olunacak bir duası vardır. Duasının karşılığı mükâfat olarak ya dünyada verilir ya da ahirette ebedi bir surette ihsan edilir.” (Kenzü’l-Ummal, 3:328)

Oruçlu olduğu zamanlarda iftar vaktinin gelmesi ile Peygamber Efendimiz şöyle dua ederdi: “Ey Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.” “Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşâ sevap kesinleşti.” Hadis-i şerifte bu manaya dikkat çekilir ve müminler duaya teşvik edilirler:”

Dua örnekleri

“Bismillahirrahmanirrahim” “Rahman ve Rahim Olan Allah (c.c.)(c.c.)’ın adıyla;”

Allahummec’al siyami fihi siyam’es-saimin ve giyami fihi giyam’el-gaimin ve nebbihni an nevmet’il-ğafilin ve heb li curmi fihi ya ilah’el-alemin ve’fu anni ya afiyen an’il-mucrimin”

Anlamı; Allah’ım! bu günde tuttuğum orucu gerçek oruç tutanların orucu gibi ve ibadetimi gerçek ibadet edenlerin ibadeti gibi kıl, bu günde beni gafillerin uykusundan uyandır, suçumu bu günde bağışla, ey alemlerin ilahı! Affet beni, ey suçları affeden Rabbim!

Oruca Başlarken Okunacak Dualar

Okunuşu: Ve bisavmi ğadin neveytü min şehri ramazan

Manası: Ramazan ayının yarınki orucuna niyetlendim.

Orucu Bozarken (İftar Ederken) Okunacak Dualar

Okunuşu: Allâhümme innî leke sumtü ve bike âmentü ve alâ rızgıke eftartü.

Manası: Ey Allah’ım! Senin için oruç tuttum sana iman ettim ve senin rızkınla orucumu açtım.

Yemeğe Başlarken Okunacak Dualar

Okunuşu: Bismillahi ve alâ bereketillahi

Manası: Allah’ın adıyla (başlarım) ve üzerine Allah’ın bereketi (olsun).

Yemekten Sonra Okunacak Dualar

Okunuşu: Elhamdülillahillezî et amenâ ve sekenâ ve cealenâ minel müslimin

Manası: Açlığımızı ve susuzluğumuzu gideren ve bizi Müslüman kılan Allah’a hamdolsun.

Yemek Davetinden Sonra Okunacak Dualar

Okunuşu: Allâhümme bârik lehüm fîhâ mâ razaktehüm.

Manası: Ey Allah’ım! Onların rızkını bereketlendir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
YORUMLAR
  1. mazotçu ramo dedi ki:

    Nefes alır gibi yalan söylüyorsunuz.

  2. şerif dedi ki:

    Kadının normal olanından korkun, deli olanını sevin..

  3. Duayen dedi ki:

    Güzel bir dış görüşünüz olmadığı sürece kimse nasıl biri olduğunuzu merak etmez.

deneme bonusu veren siteler